Proteinová dieta funguje v každém věku

Je vhodná pro seniory?

Pokud jste o proteinové dietě ještě neslyšely, ve zkratce jde o metodu uznávanou i lékařskou vědou. S touto dietou se můžeme setkat také pod označením bílkovinová, cyklická ketogenní, ketonová, ketofit, či ketodieta. Proteinová dieta přináší skvělé výsledky v hubnutí už po několika týdnech a to v každém věku, je vhodná například i pro seniory kteří potřebují redukovat váhu aniž by riskovali úbytek svalů.

Konzumace bílkovin

U proteinové diety je klíčová konzumace bílkovin. Pokud chcete být spokojení s jídelníčkem a vyhnout se únavě chuti (když budete jíst pořád dokola jen kuřecí maso a vajíčka, časem to přestane bavit), doporučujeme zařadit do seznamu na nákup následující položky:

Špenát je skvělým zdrojem nejen bílkovin, ale také vitamínů A a C, antioxidantů a prospívá srdci. Řada lidí si myslí, že nejzdravější bude v salátu, bez tepelné úpravy, ale opak je pravdou. Dušený špenát tělo lépe přijme a snadněji absorbujete jeho obsah.

Sušená rajčata, další skvělí zdroj bílkovin. Krom toho, rajčata jsou nabitá antioxidačním lykopenem, a  studie dokazují, že mohou snížit riziko vzniku rakoviny močového měchýře, plic, prostaty, kůže a žaludku a snížit riziko onemocnění koronární arterie.

Guava. U nás ne moc známé ovoce, avšak právě guava je ovoce s nejvyšším obsahem bílkovin, kromě toho, výborný zdroj vitamínu C. Jedna guava je na množství vitamínu C, ekvivalent více než sedmi středních pomerančů.

A jedeme dál. Artyčoky, hrášek, fazole, čočka, burákové máslo, celozrnný chléb, řecký jogurt, chia semínka, semínka dýně, mandle, kešu oříšky, samozřejmě hovězí maso je skvělí zdroj bílkovin, maso z bizona je neuvěřitelným zdrojem proteinů, pokud zůstaneme u masa tak například pštros, ale i vepřové a krocan.

Dokonce i ryby jsou bohaté na bílkoviny, například halibut, losos, nebo tuňák.

Proteinová dieta

Ať už se rozhodnete pro cokoliv, ženy potřebují nejméně 50 gramů bílkovin denně a muži asi 60 gramů denně. Proteinová dieta s vysokým obsahem bílkovin snižuje tělesnou hmotnost a zlepšuje zdraví.

Proteinová dieta vám pomůže nejen hubnout. Proteiny mají v našem těle také jisté úkoly. Například jsou zodpovědné za opravu a údržba. Protein je hlavní složkou svalů, kostí, kůže a vlasů. Tyto tkáně jsou průběžně opravovány a nahrazovány právě díky proteinům. Protein souvisí i s hormony, umožňuje buňkám a orgánům v našem těle vzájemně komunikovat. Většina enzymů jsou bílkoviny a tisíce chemických reakcí, které se vyskytují v celém těle, jsou řízeny těmito enzymy. Některé bílkoviny pomáhají dodávat důležité molekuly tam, kde je potřeba. Například protein hemoglobin přenáší kyslík do buněk vašeho těla.

Na toto téma se dá hovořit do nekonečna, podstatou ale je, že ať už se pro proteinovou dietu rozhodnete kdykoliv, funguje v každém věku, nebudete trpět hlady a nemusíte zásadně omezovat jídelníček. Stačí si upravit seznam potravin, které budeme konzumovat. Pokud si nebudete vědět rady, nebo se vám nechce zdlouhavě pátrat, vyhledejte poradnu pro výživu.

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Zajímavosti a jeho autorem je admin. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.