Napsali o nás

24.3.2006, NOVÉ KNIHY

Zdeněk Kalvach, Eva Hrabětová

Senior a já…
…já a senior?

Rozsah: 72 stran Vydavatel: Společnost přátelská všem generacím Publikace vznikla se záměrem pravdivě informovat o stáří. Obsahuje řadu užitečných informací nejen pro seniory, ale i pro jejich lékaře. Najdete zde rady jak úspěšně zvládat stárnutí, informace o seniorských aktivitách a o speciálních službách pro ně, náměty jak trávit volný čas, jak komunikovat s lékaři, jednat s úřady a jak se správně obracet na odborníky sociálních služeb. Kniha nabízí i přehled dávek pro starší nebo těžce nemocné občany a seznam důležitých právních předpisů.

6.3.2006, Moravskoslezský Deník

26.2.2006, Zpravodajství ČTK
Nezisková organizace vydala svůj recept na úspěšné stárnutí

PRAHA 26. února (ČTK) – Návod na úspěšné a klidné stárnutí přináší nová brožura Senior a já, já a senior?, kterou vydala Společnost přátelská všem generacím. Podle jejích zástupců není publikace určena jen starším lidem, ale i jejich blízkým a dalším zájemcům. V sešitu najdou rady, informace i kontakty na organizace, které se osobám ve vyšším věku věnují.

„Publikace je průvodcem v labyrintu zdravotních a sociálních služeb a prvním orientačním bodem v síti institucí, předpisů, sociálních dávek a organizací,“ uvedl zástupce společnosti Jindřich Vaněk. V brožuře najdou čtenáři a čtenářky například rady, jak by měli komunikovat s lékaři, úředníky či sociálními pracovníky. Dozvědí se také, na jaké dávky by mohli mít starší či postižení lidé nárok.

Brožura je součástí projektu, jehož cílem je odbourávat ve společnosti předsudky vůči starším lidem. Veřejnost je často vnímá jako pomalé, nesamostatné a neschopné učit se novým věcem. Častý je názor, že zabírají místo mladším, kteří na ně musejí doplácet. „Jak dokládají příklady, které se dějí kolem nás, v české společnosti mnoho lidí vyššího věku osobně pocítilo ústrk ze strany těch mladších a silnějších. Za projevy věkové diskriminace je mnohdy jen obyčejná lidská hloupost. Jindy jde o chybu celého systému,“ dodal Vaněk.

Brožuru připravil přední gerontolog Zdeněk Kalvach spolu s Evou Hrabětovou z Diakonie Českobratrské církve evangelické. Společnost ji zveřejnila i na svých stránkách www.spvg.cz.

20. 2. 2006, Měsíčník Moravskoslezský kraj

Mluvme spolu o stáří…

Nejen seniorům je určena sedmdesátistránková publikace „Senior a já. Já a senior?“. Publikace vychází v nákladu 65.000 kusů a kromě jiného je k dispozici zdarma v elektronické podobě na webových stránkách projektu Společnost přátelská všem generacím: www.spvg.cz. Brožura nabízí rady, informace a kontakty pro seniory a jejich rodinné příslušníky. V publikaci se dočtete, co je užitečné vědět o stáří, o seniorských aktivitách a o službách pro seniory. Dává návod jak úspěšně procházet stárnutím, jaké jsou možnosti občanské podpory života ve stáří a jaké existují volno časové aktivity.

V neposlední řadě nabízí úplné informace o sociálních dávkách pro staré nebo těžce zdravotně postižené občany a přehled důležitých právních předpisů. Barevná informační brožura vznikla v rámci projektu Společnost přátelská všem generacím. Projekt usiluje o zahájení dialogu napříč generacemi s cílem upozornit na falešné představy a názorové stereotypy společnosti, které velmi často ovlivňují kvalitu života seniorů.

23. 1. 2006, Výběr

Ředitelé hovoří o bilancích a plánech

Stejně tak jako v posledním loňském čísle, tak i v prvním letošním se zaměřujeme na bilance a plány. I tentokrát jsme oslovili několik ředitelů různých firem, kteří nám odpověděli na naši anketní otázku: Jaký pro Vás rok 2005 byl, co se Vám v něm podařilo či nepodařilo a jaké plány byste rádi zrealizovali ve vaší firmě v roce 2006?

Tomáš Macura,
generální ředitel společnosti Walmark, a.s.

„Rok 2005 byl v patnáctileté historii společnosti Walmark rokem přelomovým, protože jsme do něj vstoupili jako monooborově zaměřený farmaceutický podnik. Podle předběžných výsledků překročil konsolidovaný obrat skupiny podniků Walmark hodnotu 2,2 miliardy korun. Je sice o třetinu nižší, než v roce 2004, ale je dán absencí tržeb naší bývalé nápojářské divize, která se ještě v loňském roce podílela na obratu korporace celou polovinou. Obrat je tak výlučně výsledkem farmaceutické divize, která své tržby dokázala meziročně zvýšit o 25 %. Velmi potěšitelné je, že se nám dařilo růst na všech trzích, kde působíme. Walmark je dnes lídrem trhu s doplňky stravy nejenom na tradičních trzích ČR a SR, ale také v Rumunsku, Polsku a v Bulharsku. Export do téměř dvou desítek dalších států se zvýšil o 12 %. Námi deklarovaný mezinárodní charakter skupiny Walmark je dán skutečností, že loni poprvé byla nadpoloviční část tržeb skupiny Walmark (konkrétně 53 %) generována na zahraničních trzích. Získali jsme řadu významných ocenění pro jednotlivé výrobky i celou korporaci a rozšířili jsme naše dosavadní dárcovské aktivity. Vědomí společenské odpovědnosti překračující samotný rámec etického podnikání stálo za rozhodnutím iniciovat společně s Diakonií Českobratrské církve evangelické CSR (Corporate Social Responsibility) projekt „Společnost přátelská všem generacím“. Projekt je zaměřen na přijetí zodpovědnosti za kvalitu vlastního stáří a zlepšení podmínek života současných seniorů. V roce 2006 máme ke zrealizovaní několik plánů. Reakcí na dlouhodobě úspěšný růst divize farmacie je, po loňském rozšíření kapacity výrobního závodu, investice do vybudování nového logistického centra zhruba za 80 mil. korun, které bude schopno zásobovat celou Evropu. Chceme uvést na trh 10 zcela nových produktů a pokud jde o naše zahraničně obchodní aktivity, otevřeme další (v pořadí sedmou) zahraniční pobočku. Vedle toho bychom rádi významněji vstoupili na několik dalších zahraničních trhů.“

Prezident Klaus popřál úspěch projektu pro podporu seniorů

Osobním dopisem podpořil prezident České republiky Václav Klaus projekt

SPOLEČNOST PŘÁTELSKÁ VŠEM GENERACÍM,

který společně připravily Diakonie Českobratrské církve evangelické a společnost Walmark, a. s. Projekt je zaměřen na seniory jako nedílného, leč v současnosti podceňovaného prvku české společnosti. Věk seniorů se dnes týká těch dříve narozených, jednoho dne se ale každý z nás stane součástí této skupiny občanů. A vzhledem k tomu, že populace podle demografického vývoje stárne, bude tato věková kategorie obyvatel stále větší a podstatnější společenskou a sociální částí.

Také prezident republiky se ve svém novoročním projevu zmínil o nutnosti věnovat seniorům dostatečnou pozornost:
„Klíčem k plnému životu a k větší lidské spokojenosti je – a vždy bude – odpovědnost člověka za svůj vlastní život, spoluodpovědnost za život svých blízkých a úcta k druhému. To se snadno říká a hůře realizuje. Zejména v případě generace, která – bez své vlastní volby – většinu svého aktivního života prožila v méně šťastném období, než je to dnešní, a která se na svobodnou, a díky tomu v některých ohledech i tvrdší dobu nemohla sama dobře připravit. Na tuto generaci, na generaci našich dnešních seniorů, proto nesmíme zapomínat. Nikomu z nich nesmí hrozit bezvýchodná či neřešitelná životní situace,“ uvedl prezident ve své řeči k občanům první den letošního roku.

Diakonie Českobratrské církve evangelické i firma Walmark, a. s. si dobře uvědomují společenskou zodpovědnost související s životem seniorů. Proto se již od loňského roku spolupodílejí na projektu, který usiluje o zvýšení prestiže dříve narozených, včetně zahájení celospolečenské diskuse o tématu stárnutí.

>> více zde >>
29.12.2005, Právo
WHO: Počet dementních lidí se do roku 2040 zdvojnásobí

PRAHA – Lidí, kteří trpí demencí, bude výrazně přibývat. Jejich počet se v příštích 15 letech v Česku zvýší zhruba o polovinu. Do roku 2040 by se pak měl proti současnosti dokonce víc než zdvojnásobit. Vyplývá to ze zprávy Světové zdravotnické organizace (WHO), kterou ČTK poskytla Společnost přátelská všem generacím. Demence je trvalý úbytek duševních schopností, způsobený poškozením mozku po zánětu, otravě, kvůli alkoholismu či Alzheimerově nemoci. Postihuje lidi vyššího věku.

>> více zde >>

28.12.2005, aktualne.cz
WHO: Lidí s demencí výrazně přibude

PRAHA – Lidí, kteří trpí demencí, bude výrazně přibývat. Jejich počet se v příštích 15 letech v Česku zvýší zhruba o polovinu. Do roku 2040 by se pak měl proti současnosti dokonce víc než zdvojnásobit. Vyplývá to ze zprávy Světové zdravotnické organizace (WHO), kterou ČTK poskytla Společnost přátelská všem generacím.

>> více zde >>

28.12.2005, Zpravodajství ČTK
WHO: Počet dementních lidí se do roku 2040 zdvojnásobí

PRAHA – Lidí, kteří trpí demencí, bude výrazně přibývat. Jejich počet se v příštích 15 letech v Česku zvýší zhruba o polovinu. Do roku 2040 by se pak měl proti současnosti dokonce víc než zdvojnásobit. Vyplývá to ze zprávy Světové zdravotnické organizace (WHO), kterou ČTK poskytla Společnost přátelská všem generacím. Demence je trvalý úbytek duševních schopností, způsobený poškozením mozku po zánětu, otravě, kvůli alkoholismu či Alzheimerově nemoci. Postihuje lidi vyššího věku.

>> více zde >>

15.12.2005, MaM.cz
Odbornice: Senioři jsou vnímáni jako neschopní lidé bez aktivit

Senioři v Česku jsou často vnímáni jako neschopní, nesamostatní a nepřizpůsobiví lidé bez aktivit, zdraví, peněz a sexu. Podobně je obvykle zobrazují i média.

>> více zde >>

14.12.2005, Zpravodajství ČTK
Odbornice: Senioři jsou vnímáni jako neschopní lidé bez aktivit

PRAHA 14. prosince (ČTK) – Senioři v Česku jsou často vnímáni jako neschopní, nesamostatní a nepřizpůsobiví lidé bez aktivit, zdraví, peněz a sexu. Podobně je obvykle zobrazují i celostátní deníky a televize. V Praze na semináři o věkové diskriminaci to dnes řekly socioložky Renata Sedláková z plzeňské Západočeské univerzity a Lucie Vidovićová z Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí.

>> více zde >>

14.12.2005, ceska-media.cz
DNES OČEKÁVÁME

09.00 Soud s Michalem Frašem – Soud projedná případ údajného gangu kuplířů s luxusními prostitutkami. Mezi obžalovanými je Michal Fraš z reality show VyVolení televize Prima, který podle policie dělal gangu řidiče. Dalším obviněným je známý pražský módní fotograf Adolf Zika. Jednání je naplánováno do 16. prosince. Obvodní soud pro Prahu 3, 2. patro, síň č. 209, Jagellonská 5, Praha 3.

>> více zde >>

14.12.2005, ČRo 1 – Radiožurnál
Diskriminace českých seniorů

Aleš KOUBA, moderátor
——————–
Čeští senioři jsou diskriminováni kvůli věku. Znevýhodňování příslušníků jiné generace, takzvaný ageismus u nás ukázal průzkum, který provedli odborníci z Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí. Senioři nejčastěji vnímají diskriminaci v oblasti zdravotnictví, sociálních služeb, na pracovním trhu, ale také na ulici. Tématem se zabývala redaktorka Hana Jurášková.

>> více zde >>

22.11.2005, ČT 2 – 23:25 Hyde Park
Stárnutí populace v ČR

Jiří VONDRÁČEK, moderátor
——————–
Dobrý večer, vítám vás při sledování živého diskusního pořadu Hyde Park. Uslyšíte názory našich hostů a mohou zaznít i ohlasy a dotazy vás diváků. Můžete nám je posílat během vysílání prostřednictvím elektronické pošty a textových zpráv SMS. Dnes budeme hovořit o tom, že stárneme, že nás starých bude čím dál tím více a že na to nejsme příliš dobře připraveni.